czwartek, 16 maja 2013

Kiedy nauczyciel, po przywróceniu do pracy, nie musi oddać odprawy?

Jeśli pracownik wnosi do sądu pozew o uznanie wypowiedzenia za bezskuteczne, lub o przywrócenie do pracy powinien, gdy wygra, liczyć się z obowiązkiem zwrotu odprawy. Tak jest w przypadku gdy wypowiedzenie było wypowiedzeniem zbiorowym i gdy pracownik w sądzie podważył powód wypowiedzenia. Skoro nie było powodu do wypowiedzenia to nie może być odprawy. Tak jest gdy pracownik udowodni np., że jego miejsce pracy nie zostało zlikwidowane. Znika wówczas przyczyna wypowiedzenia i trzeba odprawę oddać.

Są jednak wyjątki. Generalnie, to czy trzeba oddać odprawę zależy od wyroku sądu! Jeżeli pracownik nie kwestionuje podstawy wypowiedzenia, np. konieczności przeprowadzenia redukcji etatów, a udowodni, że wypowiedzenie było niezgodne z prawem lub miało charakter dyskryminujący może odprawę zatrzymać. Jeśli pracodawca wystąpi do sądu o jej zwrot, trzeba jedynie mieć nadzieję, że stanowisko sądu będzie takie jak pracownika. Szansa istnieje. Trzeba próbować!
Należy pamiętać, że obowiązek zwrotu odprawy nie powstaje wówczas, gdy rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z przepisami prawa z powodów formalnych. Zanim spełnicie żądania pracodawcy i oddacie odprawę, radzę uważnie przeczytać wyrok sądu przywracający was do pracy!



1 komentarz:

  1. Czy może Pan/Pani podać stosowne art. z obowiązujących aktów prawnych na potwierdzenie wyżej wymienionej tezy? cyt.: "Należy pamiętać, że obowiązek zwrotu odprawy nie powstaje wówczas, gdy rozwiązanie umowy o pracę było niezgodne z przepisami prawa z powodów formalnych."

    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń