wtorek, 11 grudnia 2012

Kiedy można uznać wypowiedzenie za bezskuteczne i odwołać się do sądu pracy.

Jeśli otrzymałeś wypowiedzenie umowy o pracę, nie panikuj. Zastanów się, czy zostały spełnione wszystkie warunki wypowiedzenia regulowane Kartą Nauczyciela i Kodeksem Pracy. To najważniejsze, co powinieneś teraz zrobić. Martwić się będziesz dużo później. Nie ma na to chwili czasu. Masz  go od teraz zbyt mało, by rozczulać się nad swoją sytuacją. Należy sprawdzić, czy wypowiedzenie nie zawiera błędów, które  mogą ocalić twoje miejsce pracy. Musisz także zdawać sobie sprawę, że od nikogo nie uzyskasz żadnej pomocy. Nie pomogą ci koledzy z pracy. Dla nich przestałeś istnieć w dniu otrzymania wypowiedzenia. Nie jesteś już ich konkurentem do określonego stanowiska pracy, przestałeś się liczyć. Zachowanie znajomości z tobą może być źle odebrane przez dyrektora. Lepiej zerwać wszelkie kontakty z wyrzuconym nauczycielem i rozwiać podejrzenia szefa w miarę szybko. Wniosek jest prosty. Zapomnij o kolegach z pracy, oni już zapomnieli o tobie. Powiesz, że masz dobrych przyjaciół w pracy. Tym bardziej o nich zapomnij i nie narażaj ich na bycie w twojej sytuacji za rok! Jak widzisz, trzeba sobie radzić samemu.
 Nie licz na pomoc związków zawodowych i prawnika związkowego. Oni prowadzą tylko sprawy niektórych nauczycieli, tych "wyselekcjonowanych" z dużej grupy zwolnionych każdego roku. Jeśli do nich nie należysz nie możesz liczyć na pomoc. Nie znajdą dla ciebie czasu. Prawnika "oświatowego" nie zdobędziesz, jest ich tak  niewielu, że uzyskanie ich pomocy graniczy z cudem. Znowu zostajesz sam.
No i teraz już wiesz, że trzeba liczyć tylko na siebie. Od czego masz zacząć? Od wypowiedzenia. Trzeba je uważnie przeczytać i sprawdzić. Data jego doręczenia powinna być wystawiona do 31 maja danego roku szkolnego. Nie jest ważne czy jesteś w dniu doręczenia wypowiedzenia na zwolnieniu lekarskim czy urlopie zdrowotnym. Może tak być, jeśli twoja umowa jest umową na podstawie mianowania, dyrektor mógł zaniedbać swoich obowiązków i nie potwierdził tego wcześniej na piśmie i może nadal nosić tytuł "Umowa o pracę". Dotyczy to szczególnie nauczycieli z długim stażem (oni często nie otrzymali zmiany rodzaju umowy). Jednak jeśli byłeś zatrudniony na umowie o pracę (otrzymujesz trzymiesięczną odprawę), a zwolnienie lekarskie nie pozwala na wręczenie ci wypowiedzenia, chroni cię bowiem Kodeks Pracy. Tak naprawdę możesz otrzymać wypowiedzenie po 31 maja, jednak razem z nim (doręczone równocześnie) musi trafić do ciebie pismo dotyczące skróconego okresu wypowiedzenia, do  jednego miesiąca. Wówczas wypowiedzenie jest skuteczne, a ty otrzymujesz "odszkodowanie" za skrócenie okresu wypowiedzenia, czyli dodatkową wypłatę. Wyjaśniam, jeśli otrzymałeś wypowiedzenie 10 czerwca to oznacza, że złamano twoje prawo do trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenia zakończy się wówczas 30 września. Nie jest to zgodne z prawem. Powinien się zakończyć do 31 sierpnia czyli z końcem roku szkolnego. Czasem dyrektor przewidując, że otrzymasz wypowiedzenie po 31 maja wysyła informację o skróceniu okresu wypowiedzenia do jednego miesiąca. Nie jest ono ważne, jeśli w piśmie wypowiadającym stosunek pracy otrzymałeś już informację o trzymiesięcznym okresie wypowiedzenia. Dyrektor nie może dowolnie zastępować trzymiesięcznego wypowiedzenia (już przyznanego) wypowiedzeniem jednomiesięcznym z odszkodowaniem.  Jest to podstawa do zaskarżenia wypowiedzenia w sądzie pracy.
Kolejnym częstym błędem wypowiedzenia jest brak jasnych kryteriów zwalniania pracowników. Jeśli otrzymasz wypowiedzenie, to dyrektor nie ma obowiązku powiadamiać cię pisemnie, dlaczego wybrał ciebie do zwolnienia. Przypuszczalnie nie dowiesz się, dlaczego to  ty zostałeś zwolniony. Uzasadnienie wypowiedzenia (na piśmie) otrzymasz dopiero w chwili złożenia pozwu do sądu. Jeśli nie zostałeś zapoznany z kryteriami, według  których zwalniani są pracownicy lub nie zgadzasz się, że zwolnienie nastąpiło według tych kryteriów, masz prawo odwołać się do sądu. Musisz jasno sprecyzować pytanie: Dlaczego właśnie ja zostałem zwolniony? Tu właśnie najbardziej przydają się informacje o twoich wyróżnieniach, nagrodach, osiągnięciach i kwalifikacjach, skrzętnie je pozbieraj i uporządkuj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz